DiabetologNytt Nr 6-7/2026
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

0,5 MSEK till Anneli Carlsson, Lund. Marcus Lindberg, Uppsala 150 kkr. Framstående forskning om T1DM. Barndiabetesfonden

Pris för framstående forskning om typ 1-diabetes

Barndiabetesfonden delar i år ut Johnny Ludvigsson-priset till

två framstående svenska forskare från Lund och Uppsala.

 

Genom sina vetenskapliga insatser har de bidragit till ökad kunskap om typ 1-diabetes

och förbättrad vård för barn och unga med sjukdomen.

 

 

Barndiabetesfondens Johnny Ludvigsson-priser instiftades 2009 och har fått sitt namn efter fondens grundare, professor Johnny Ludvigsson, för att hedra hans livslånga insatser för barn med typ 1-diabetes och svensk diabetesforskning.

I år genomförs den största satsningen på priserna sedan starten då de samlade prissummorna mer än fördubblas.

 

 

• Nordiska Johnny Ludvigsson-priset till Annelie Carlsson, Lund
Årets mottagare av Nordiska Johnny Ludvigsson-priset är Annelie Carlsson, professor vid Lunds universitet.

Hon får priset för sina framstående insatser inom forskning och klinik kring typ 1-diabetes hos barn och ungdomar.

Som initiativtagare och ledare för den nationella studien Bättre Diabetes Diagnostik (BDD) har hon byggt upp en av Europas mest omfattande forskningsplattformar inom pediatrisk diabetes. Forskningen har bidragit till viktig kunskap om sjukdomens diagnostik, riskfaktorer och långsiktiga förlopp samt påverkat klinisk praxis och riktlinjer.

Det Nordiska Johnny Ludvigsson-priset består från och med i år av totalt 500 000 kronor, varav 25 000 kronor är ett personligt pris och 475 000 kronor utgör forskningsanslag.

 

 

• Priset för yngre forskare i Sverige tilldelas Marcus Lundberg vid Uppsala universitet.

Priset ges för hans betydande bidrag till förståelsen av typ 1-diabetes på vävnads- och cellnivå.
Genom studier av human pankreasvävnad har han bidragit med ny kunskap om sjukdomens mekanismer, bland annat inflammation i de insulinproducerande öarna, förändringar i kärlsystemet och aktivering av immunrelaterade gener.

Hans forskning har också breddat förståelsen av sjukdomen genom att studera förändringar utanför de insulinproducerande cellerna samt ifrågasätta etablerade kriterier för så kallad insulit.

Priset för yngre forskare höjs i år till 150 000 kronor, varav 10 000 kronor är ett personligt pris och 140 000 kronor utgör forskningsanslag.

 

 

Storsatsning på framtidens diabetesforskning
Barndiabetesfonden har beslutat att höja prissummorna för Johnny Ludvigsson-priserna från totalt 300 000 kronor till 650 000 kronor per år.

Detta för att stärka återväxten av forskare inom typ 1-diabetes.

Nytt för i år är också att forskningsanslag kan riktas till juniora forskare i början av sin karriär. Upp till två anslag om 500 000 kronor per år kommer att kunna delas ut till forskare som befinner sig inom fem år efter disputation och bedriver forskning med tydlig relevans för typ 1-diabetes.

Anslagen ska ge unga forskare möjlighet att utveckla sina idéer, bygga upp egna forskningsprogram och ta nästa steg i sin akademiska karriär.
– För att hitta nya behandlingar och i förlängningen ett botemedel mot typ 1-diabetes behöver vi fler lovande forskare som väljer en karriär inom det här området.

Det vill vi bidra till, säger Malin Flodström Tullberg, vetenskapligt ansvarig i Stiftelsen Barndiabetesfonden.

 

 

Press release Barndiabetesfonden

 

 

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp