Antalet barn som insjuknar i insulinberoende diabetes ökar stadigt, både i Sverige och utomlands. Sedan 1980 har antalet ökat med tre procent per år.

Sverige har den näst högsta förekomsten av typ 1-diabetes i världen. Bara Finland har fler, i förhållande till folkmängden.

Men bara ett fåtal länder, däribland Sverige, har undersökt hur insjuknandet ser ut bland ungdomar och unga vuxna.

Och de studier som har gjorts har visat på att allt färre blir sjuka i dessa åldersgrupper.

– Följaktligen har man trott att det ökade insjuknandet bland barn kompenseras av ett minskat insjuknande bland ungdomar och unga vuxna, säger Araz Rawshani, läkare på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.

Eftersom Sverige är ett av få länder som har undersökt den här åldersgruppen, har andra länder förlitat sig på de svenska siffrorna. Men det underlag som ligger till grund för detta antagande är litet.

Araz Rawshani och hans kollegor utgick i stället från data från det svenska läkemedelsregistret och räknade alla kvinnor och män som fick recept för insulin, samtidigt som de uteslöt de som fick diabetesläkemedel i tablettform, som bara ges till dem med typ 2-diabetes.

Det visade sig att antalet som insjuknar i insulinberoende diabetes i åldrarna 15-34 år i själva verket är nästan är tre gånger så stort som man tidigare trott. I stället för 200 är det närmare 600 ungdomar och unga vuxna som insjuknar varje år.

– Vi har trott att den här gruppen blir mindre och mindre, men i själva verket är de tre gånger så många som vi har trott. Den här kunskapen har stor betydelse för hur vi satsar våra resurser på den här gruppen.

Forskningen publiceras i tidskriften Diabetologia.

Fron Sockholm TT

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt