Pressmeddelande
Nytt insulin beviljas subvention – första basinsulinet som ger patienten möjlighet för flexibilitet i tidpunkten för administrering
Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) har beslutat att det nya långverkande basinsulinet Tresiba® (insulin degludek) ska ingå i läkemedelsförmånerna för alla patienter med typ 1-diabetes och för patienter med typ 2-diabetes med begränsning.
Avgörande för myndighetens beslut var att Tresiba® jämfört med andra basinsuliner har en dokumenterat lägre förekomst av insulinkänningar och att insulinets egenskaper möjliggör en flexibel daglig administrering.
Tresiba® är ett nytt långverkande basinsulin som tas en gång om dagen vid valfri tidpunkt[1]. I studier som jämförde Tresiba® med Lantus (insulin glargin), både vid typ 1- och typ 2-diabetes, visade Tresiba® signifikant lägre risk för nattliga insulinkänningar (hypoglykemier) vid samma sänkning av blodsockernivån (HbA1c).[2]
Tresiba® är det första basinsulinet som vid behov ger patienten möjlighet för flexibilitet i tidpunkten för administrering – med bibehållen effekt på HbA1c och bibehållen låg risk för hypoglykemi1. Sammantaget förbättrar det patientens förutsättningar för att uppnå en god blodsockerkontroll och därmed minska risken för följdkomplikationer.
TLV anser att Novo Nordisk har kunnat visa att Tresiba® är kostnadseffektivt för alla patienter med typ 1-diabetes och för patienter med typ-2 diabetes där annan insulinbehandling inte räcker till för att nå behandlingsmålet på grund av upprepade hypoglykemier.
”Det gläder oss att TLV delar vår övertygelse om att Tresiba® tillför mervärde för patient och samhälle och att det därför ska ingå i förmånen”, säger Klaus Langhoff-Roos, General Manager Novo Nordisk i Sverige.
Tresiba® finns tillgänglig i FlexTouch® och Penfill® (cylinderampull) i styrkan 100 enheter/ml. FlexTouch® är den senaste förfyllda insulinpennan från Novo Nordisk.
Charlotte Zarp-Andersson, Novo Nordisk Scandinavia AB
Nyhetsinfo
kommentar priset blir 50% högre än för Lantus/Levemir, och 20% lägre pris än i England.
www red DiabetologNytt