DiabetologNytt Nr 1-2-2025
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

Priset för sent insatt och otillräcklig behandling vid typ 2-diabetes är allvarliga komplikationer hos patienterna och höga kostnader för sjukvården och samhället.. Diskussion Almedalsveckan, 3/7 kl 10.30. Dagens Medicin

Välkommen till Dagens Medicins
debatt i Almedalen 3 juli kl 10.30-12.00
 

Diabetesvårdens lotteri

– varför inte vinst varje gång?
 
Svenska diabetespatienter är bäst dokumenterade i hela världen – men vad hjälper det om vården inte håller måttet? Nya siffror från nationella diabetesregistret visar att utvecklingen är på väg åt fel håll i vården av patienter med typ 2-diabetes. På flera områden försämras resultaten och trots nationella riktlinjer är det fortfarande stora skillnader i diabetesvårdens kvalitet mellan olika delar av landet. Priset för sent insatt och otillräcklig behandling vid typ 2-diabetes är allvarliga komplikationer hos patienterna och höga kostnader för sjukvården och samhället.

Välkommen till en diskussion om hur vi återtar initiativet i arbetet för att förbättra hälsan hos diabetespatienterna.

•    Dålig diabetesvård är dyr diabetesvård – vem får betala priset?
•    Vilka mål ska vi ha för diabetesvården i Sverige – och vad krävs för att leva upp till dem?
•    Hur använder vi patienternas kunskap i behandlingen – vad är viktigast för patienternas livskvalitet?
•    Vilket pris betalar vi för otillräcklig diabetesvård – hur ser konsekvenserna ut för patienterna och för sjukvården?
•    Vilka områden är viktigast att prioritera i det pågående arbetet med att revidera de nationella riktlinjerna för behandling av typ 2-diabetes och i det nationella programrådets arbete?

Medverkande:
Cecilia Grave, diabetespatient, Ystad.
Mona Landin-Olsson, ordförande i Svensk förening för diabetologi.
Soffia Gudbjörnsdottir, ansvarig för Nationella diabetesregistret.
Lena Hallengren (S), riksdagsledamot, vice ordförande, socialutskottet.
Martin Andreasson (M), regionråd, Västra Götalandsregionen.
Fredrik Löndahl, ordförande Svenska diabetesförbundet.
Janeth Leksell, Svensk förening för sjuksköterskor i diabetesvård.
Claes-Göran Östenson, ordf i nationella programrådet för diabetes, SKL.

Kaffe finns från 10.00. Programmet inleds kl 10.30.
Twitter: #diabeteslotteri

Seminariet arrangeras i samarbete med Diabetesförbundet, Svensk förening för diabetologi, Svensk förening för sjuksköterskor i diabetesvård och MSD, och är en del av Dagens Medicins Vårdtorg – mötesplatsen för den mest aktuella och spännande debatten om sjukvårdens framtidsfrågor under politikerveckan i Almedalen 2013. Varje dag, från måndag till fredag, arrangerar Dagens Medicin seminarier om aktuella vårdfrågor på Vårdtorget tillsammans med andra aktörer i sjukvården.
 

Vi ses på Vårdtorget på Burmeister, Strandgatan.   
 

Datum: 

Onsdagen den 3 juli kl 10.30-12.00. Kaffe från 10.00.
Plats:  Burmeister, Strandgatan 9.
(ingång från baksidan av huset)
Deltagaravgift:  Dagens Medicins seminarier i Almedalen är kostnadsfria och öppna för alla, men du får gärna föranmäla dig.

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp