SKL presenterar idag en ny rapport med uppgifter om 34 kvalitetsindikatorer som har hämtats från elva av de sammanlagt 78 nationella kvalitetsregistren inom vård- och omsorg.
– Det finns mycket värdefull information i olika kvalitetsregister som inte kommer fram i våra vanliga Öppna jämförelser. Det är bra att vi på detta sätt kan komplettera med uppgifter som fördjupar bilden av vårdens resultat, säger Göran Stiernstedt, chef för avdelningen för vård och omsorg vid SKL.
Kvalitetsregistren drivs med stöd från sjukvårdshuvudmännen och staten. Syftet med denna rapport är främst att presentera kvalitetsdata som ett underlag för uppföljning snarare än att jämföra landstingen i termer av bäst-sämst. Ett viktigt arbete är att öka datakvaliteten i kvalitetsregister som speglar viktiga aspekter av vården, t.ex. vård vid hjärtsvikt, psykiska sjukdomar och KOL.
Bland informationen i den nu presenterade rapporten finns till exempel uppgifter om barnfetma, demenssjukdomar, diabetes, rättspsykiatrisk vård, ätstörningar och KOL, Kroniskt obstruktiv lungsjukdom.
Ladda ner hela rapporten utan kostnad från nedan www – och den är på knappt 80 sidor. Det som intresserar kanske mest ur diabetessynpunkt är sid 63 Mätkvalitet avseende HbA1c
http://webbutik.skl.se/sv/artiklar/kvalitetsindikatorer-i-halso-och-sjukvarden.html
B Mätkvalitet avseende långtidsblodsocker – HbA1c
HbA1c är en viktig laboratorievariabel i diabetesvården, med det ofta använda målvär- det <52 mmol/mol. Det finns en accepterad referensmetod för mätning. Genom att an- vända denna vet Equalis det sanna värdet för de provmaterial som skickas ut för extern kvalitetssäkring av HbA1c-analyserna. Laboratoriernas resultat kan då jämföras med ett sant målvärde, och inte endast mot ett gemensamt medelvärde. Samtliga sjukhusla- boratorier och de flesta andra enheter som mäter HbA1c deltar i Equalis jämförelser 10 gånger per år. Det är sjukhuslaboratorierna som utför flest HbA1c-mätningar.
Diagram B nedan visar det systematiska felet i förhållande till ett sant värde för sjuk- huslaboratorierna i de olika landstingen under 2011. Som framgår har sjukhuslabora- torier i flertalet landsting mer eller mindre överskattat HbA1c-värdena under 2011. För de stora landstingen, som Stockholm och Skåne, finns det många laboratorier som bidrar till det gemensamma systematiska felet. Enskilda laboratorier kan mycket väl avvika från det gemensamma landstingsmedelvärdet.
Den för kvalitetsjämförelserna viktigaste slutsatsen av resultaten från Equalis externa kvalitetssäkring är att de ger en indikation på storleksordningen av den här typen av felkällor i kvalitetsregistrens data. Genom att ta hänsyn till sådana fel kan felaktiga slutsatser om skillnader mellan enheter eller över tid undvikas. Som vid alla mätningar gäller att resultaten kan vara användbara även om de inte är perfekta, så länge man försöker skaffa sig kunskap om hur stor osäkerheten är.
Se utdata i figuren på angiven www upptill
Nyhetsinfo
www red DiabetologNytt