DN 1 - 2 - 2026
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

Läkemedelsverket stärker beredskapen, kartlägger medicinteknikbranschen inför kris på uppdrag av Regeringen

Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter.

Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.

Medicinteknik är avgörande för vården – men idag saknas en samlad bild av hur tillgången faktiskt ser ut.

Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag att stärka beredskapen.

Så nu behöver Läkemedelsverket hjälp.
Enkäten riktar sig till aktörer som tillhandahåller medicintekniska produkter i Sverige

och är en del av arbetet med att stärka försörjningsberedskapen.

Svaren kommer att ligga till grund för förslag som ska bidra till en mer robust och transparent marknad.

 

– För att kunna föreslå åtgärder som faktiskt fungerar i praktiken behöver vi förstå hur tillgången till medicintekniska produkter ser ut i dag. Här är branschens kunskap helt avgörande, säger Shima Momeni som är projektledare på Läkemedelsverket.

 

 

Brist på överblick försvårar vid kriser
I dag saknas ett nationellt register över vilka aktörer som tillhandahåller vilka medicintekniska produkter i Sverige. Det innebär att det inte finns någon samlad bild av marknaden.

– Det gör det svårare att snabbt skapa en nationell lägesbild och att agera vid bristsituationer. Med bättre information kan vi stärka både spårbarhet och beredskap, fortsätter Shima Momeni.

 

 

En möjlig åtgärd är att utveckla en nationell databas för medicintekniska produkter.

En sådan skulle kunna bidra till bättre spårbarhet, ökad transparens och effektivare hantering av bristsituationer.

 

 

Del av Sveriges beredskap
Arbetet är en del av de två separata regeringsuppdrag som Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har tilldelats, med fokus på att förebygga och hantera brist på medicintekniska produkter i hälso- och sjukvården. De omfattar bland annat att:

• skapa en nationell lägesbild över tillgången
• identifiera likvärdiga eller utbytbara alternativ
• stärka försörjningslogistiken
• säkerställa tillgång till korrekt och enhetlig produktinformation
• ta fram en nationell databas för medicintekniska produkter

– Om och när enkäten landar hos dig som aktör, ta dig gärna tid till att svara. Det är ovärderlig kunskap för oss och för Sveriges beredskap, avslutar Shima Momeni.

 

Press release från Läkemedelsverket

 

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp