DiabetologNytt Nr 1-2-2025
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

Hjärt-Lungfondens nya diabetesindex: Stora skillnader. I topp Östergötland. i hur landstingen når målen

Det finns stora skillnader i hur landstingen når målen för diabetesvården, visar Hjärt-Lungfondens nya diabetesindex. Två av tre som har diabetes typ 2 drabbas av hjärt-kärlsjukdom, men det behövs mer forskning för att förstå sambandet.

– Diabetes drabbar hjärtat, men vi behöver mer forskning för att förstå hur sjukdomarna hänger ihop. Innan vi vet mer är det oerhört viktigt att de som har diabetes får hjälp att nå behandlingsmålen och därmed förebygga hjärtinfarkt och stroke, säger Anna Norhammar, Hjärt-Lungfondens forskare och docent i kardiologi.

Hjärt-Lungfondens diabetesindex rangordnar landstingen utifrån hur väl de lyckas uppnå målen inom diabetesvården.  På de tre första platserna kommer Östergötland, Västra Götaland och Sörmland. Längst ned i listan återfinns Gotland, Norrbotten och Uppsala län.

Hjärt-Lungfonden har vägt samman hur många i landstingen som når behandlingsmålen för riskfaktorerna högt blodsocker, högt blodtryck och förhöjda blodfetter. Dessa faktorer bidrar alla till att risken för hjärt-kärlsjukdom är större hos dem som har diabetes, och risken ökar med antalet riskfaktorer man har. Hjärt-kärlsjukdom som en följd av diabetes går dock att fördröja eller förhindra genom att angripa riskfaktorerna. Socialstyrelsen ska i sommar uppdatera sina nationella riktlinjer för hur diabetes ska behandlas.

– Alla landsting behöver verka för att fler når behandlingsmålen, men det är också centralt att vi förstår mekanismerna bakom hjärt-kärlriskerna vid diabetes bättre. En möjlig förklaring till den ökade risken kan vara att högt blodsocker påverkar och skadar kärlen, säger Anna Norhammar.

Hjärt-Lungfonden har i år startat en särskild diabeteskampanj för att uppmärksamma sambandet mellan diabetes och hjärt-kärlsjukdom och samla in pengar till forskning. Under 2014 firar också Hjärt-Lungfonden 110-årsjubileum. Svenska folkets gåvor har genom åren bidragit till flera viktiga forskningsgenombrott på hjärtområdet.
 

Hjärt-Lungfondens diabetesindex

Placering

Landsting/län

Poäng

1

Östergötland

58,5

2

Västra Götaland

56,4

3

Sörmland

54,6

4

Skåne

53,7

5

Kronoberg

53,0

6

Jönköpings län

52,0

7

Värmland

51,5

7

Västernorrland

51,5

9

Halland

51,4

10

Örebro län

50,2

11

Kalmar län

49,9

12

Gävleborg

49,8

13

Västerbotten

49,7

14

Jämtland

49,2

15

Stockholms län

49,1

16

Blekinge

48,3

17

Dalarna

47,2

18

Västmanland

46,4

19

Uppsala län

46,0

20

Norrbotten

45,2

21

Gotlands län

42,6


Om Hjärt-Lungfondens diabetesindexHjärt-Lungfondens diabetesindex bygger på uppgifter från Öppna jämförelser 2013: Hälso- och sjukvård från Socialstyrelsen och Sveriges Kommuner och Landsting. De tre indikatorer som utgör riskfaktorer för hjärt-kärlsjukdom har vägts samman till ett index som rankar landstingens måluppfyllelse för personer med diabetes med ett värde från 0–100. De tre indikatorerna är andelen personer med diabetes i primärvården som uppnår målen för blodsockervärde, blodtryck respektive LDL-kolesterol.

Socialstyrelsen håller på att se över nya målnivåer för diabetesvården, och nya nationella riktlinjer för diabetesvården kommer preliminärt sommaren 2014. De målvärden som finns med i Öppna jämförelser 2013 svarar väl mot de indikatorer som är med i de nu gällande nationella riktlinjerna från 2010.

Fakta om diabetes

– I Sverige har minst 365 000 personer diabetes och 85–90 procent av dessa har typ 2-diabetes.

 – Typ 2-diabetes är en riskfaktor för hjärtsjukdom.

– Två av tre personer med typ 2-diabetes kommer att drabbas av hjärt-kärlsjukdom. – Mer forskning behövs för att förstå sambandet mellan diabetes och hjärtsjukdom och på så sätt förhindra uppkomst av hjärtsjukdom hos personer med diabetes.

– Många har typ 2-diabetes utan att veta om det och det är vanligt att man får vetskap om sin diabetes för första gången i samband med en hjärtinfarkt.

– Internationella studier befarar en 55-procentig ökning av diabetes typ 2 de närmaste 25 åren.- Genom Hjärt-Lungfondens stora pågående forskningsstudie SCAPIS hoppas forskarna bland annat kunna förutsäga vem som riskerar att drabbas av diabetes och hjärt-kärlsjukdomar.

Så bidrar man till forskningen:

– Sätt in en gåva på Hjärt-Lungfondens pg 90 91 92-7
– Skänk via hemsidan, www.hjart-lungfonden.se/gava
– Bli jubileumsgivare på www.hjart-lungfonden.se/jubileum
– Ring in din gåva på telefon 0200-89 19 00
– Sms:a DIABETES till 72 901, så går 50 kronor till forskningen

Hjärt-Lungfonden bildades 1904 i kampen mot tuberkulos (tbc). I dag är fondens mål att besegra både hjärt- och lungsjukdomarna. Hjärt-Lungfonden samlar in och fördelar pengar till forskning samt informerar om hjärt- och lungsjukdom. Verksamheten är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Hjärt-Lungfonden har insamlingskonton pg 90 91 92-7 och bg 909-1927. www.hjart-lungfonden.se

 

Hjärt-Lungfondens diabetesindex – så har vi räknat

Uppgifter till diabetesindexet

Hjärt-Lungfondens diabetesindex 2014 bygger på uppgifter från Öppna jämförelser 2013: Hälso- och sjukvård som ges ut av Socialstyrelsen och Sveriges Kommuner och Landsting. I kapitlet Diabetesvård finns tre indikatorer som utgör riskfaktorer för hjärt-kärlsjukdom.

Dessa tre indikatorer är andel patienter med diabetes i primärvården som 2012 når mål för

 blodsockervärde (HbA1c <52 mmol/mol)

 blodtryck (<130/80 mmHg)

 LDL-kolesterol (<2,5 mmol/l).

I primärvården vårdas främst personer med diabetes typ 2.

Beräkning av diabetesindexet

Andelen som når målen skiljer sig åt mellan de tre indikatorerna. För blodsockervärdet ligger landstingens måluppfyllelse mellan 37,3 och 55,1 procent, för blodtryck mellan 15,1 och 32,8 procent och för LDL-kolesterol mellan 37,6 och 59,2 procent. Eftersom de skiljer sig åt på detta sätt har vi justerat värdena så att en indikator med ett högre spann inte ska väga tyngre i indexet.

I justeringen har vi utgått från medianlandstingets resultat på respektive indikator. Sedan har vi räknat upp detta värde till 50. Vi har sedan lagt tilll skillnaden mellan 50 och medianlandstingets ursprungliga värde på samtliga andra landstings värden. På så sätt sprids värdena kring 50, där hälften av landstingen får ett värde över 50 och hälften ett värde under. Efter justeringen har vi lagt samman de tre värdena och dividerat summan med tre. På så sätt har vi fått ett index med värden mellan 0 och 100.

Utifrån landstingens index har vi sedan rankat landstingen utifrån i vilken grad behandlingsmålen nås.

Några kommentarer om värdena

När det gäller blodsockervärdet finns det en reservation i Socialstyrelsens Nationella riktlinjer för diabetesvård om att behandlingen ska individualiseras och att det kan finnas skäl att acceptera en högre HbA1c-nivå.

Socialstyrelsen ser över indikatorerna för blodsockervärde, blodtryck och LDL-kolesterol i samband med att myndigheten tar fram en uppdatering av de nationella riktlinjerna. Hur många som når målvärdena i indexet baseras på de nu gällande målvärdena i maj 2014.

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt

 

 

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp