DN 1 - 2 - 2026
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

Fotens dag 18 mars. Ulla Hellstrad Tang en pionjär inom svensk diabetesfotvård

• Fotens dag – 18 februari
Fotens dag uppmärksammar vikten av god fothälsa och syftar till att öka medvetenheten om vanliga fotproblem samt hur de kan förebyggas.

Temadagen har sitt ursprung i initiativ från fotvårdsspecialister och medicinska experter som ville lyfta fram fotens roll för människors välbefinnande.

Bakgrunden till dagen är bland annat att många svenskar lider av fotrelaterade besvär som påverkar livskvaliteten och rörligheten.

Dagen ger också tillfälle för både privatpersoner och vårdgivare att diskutera och sprida kunskap om förebyggande fotvård och tidig behandling av fotproblem.

 

 

 

Lyfter fotens betydelse för livskvalitet

– möt en av pionjärerna inom svensk fotvård

 

Efter 40 års arbete inom fotvård och diabetesrelaterade fotsjukdomar fortsätter överortopedingenjör Ulla Hellstrand Tang lyfta betydelsen av fothälsa. Mycket av hennes arbete har fått nationell betydelse.

Överortopedingenjör Ulla Hellstrand Tang menar att foten har en avgörande betydelse för hälsa, funktion och livskvalitet. Foto: Sahlgrenska universitetssjukhuset
– Jag blev engagerad redan första dagen på fotvårdsutbildningen. Nu efter 40 år och många samarbeten med läkare, ortopedingenjörer, fotterapeuter, sjuksköterskor och fysioterapeuter känner jag att vi har gjort stor nytta för fothälsan. Bland annat har vi varit med och tagit fram ett nationellt kliniskt kunskapsstöd runt fotdiagnoser som hallux valgus. säger Ulla Hellstrand Tang, överortopedingenjör på Sahlgrenska Universitetssjukhuset, docent och forskare.

 

Fötterna ofta i skymundan
Många lider av problem med fötterna, men det uppmärksammas förhållandevis lite, menar hon.

– Man kan nästan säga att ju längre ner på kroppen, desto mindre intressant blir det. Då det dessutom är främst äldre som drabbas av fotproblem blir det ofta lågprioriterat. Men alla som brutit en tå eller stukat foten märker ju hur det påverkar hela ens dagliga liv. Man blir otroligt begränsad, säger hon.

En central del av Ulla Hellstrand Tangs arbete handlar om personer med diabetes med risk för fotsår, en av de vanligaste orsakerna till amputation. Hon är ledamot i den nationella expertgruppen (NAG) för framtagning av en personcentrerad och sammanhållen vårdprocess för denna patientgrupp.

 

Digitala undersökningar träffsäkra
Hon har också lett och medverkat i flera forskningsprojekt om fotundersökningar i diabetesvården, bland annat i studier som jämför digitala fotundersökningar med traditionella metoder.

– Med digitala undersökningar blir hundra procent av patienterna riskgraderade, de får alltså en objektiv och noggrann bedömning av hur deras fötter mår. Det är stor skillnad från hur det är med traditionella metoder, säger hon.

 

Ett annat viktigt område är egenvård av fötter. Ulla Hellstrand Tang har varit med och tagit fram en digital egenvårdsmodul riktad till personer med diabetes, med syfte att stärka kunskap, tidig upptäckt av problem och förebygga sår.

Utöver forskning och kliniskt arbete är Ulla Hellstrand Tang starkt engagerad i opinionsbildning kring fotvård. Ett exempel är initiativet Hoj17, där hon cyklade genom Sverige för att uppmärksamma ojämlik tillgång till förebyggande fotvård och behovet av strukturerade fotkontroller.

 

Skor, skor och åter skor
Bästa sättet att förebygga fotproblem är skor, skor och lämpliga skor, menar Ulla Hellstrand Tang.

– Man bör använda sportskor och andra bekväma skor som är stötdämpande och där tårna får ordentligt med plats. Strumporna är också viktiga. Inga sömmar fram, lösa resårer och gärna naturmaterial som bomull, ull eller bambu, säger hon.

Text: Calle Jershed

press release Sahkgrebska Universitetssjukhuset

 

 

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt

 

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp