Filip Krag Knop.
Filip Krag Knop, forskare vid Köpenhamns universitet och läkare och vid Gentofte Hospital i Danmark har tilldelats årets DPLU/LUDC Nordic Prize. I prismotiveringen nämns framför allt hans forskning om tarmbakterier i samband med typ 2 diabetes.
Priset delades ut i samband med Diabetes Research Day 2012 i Malmö. Bakom det årliga priset står Lunds universitets Diabetescenter, och det tilldelas en framstående diabetesforskare i Norden som är max 45 år gammal.
Som en klapp på axeln
– Det är fantastiskt, priset är en rejäl ”skulderklap” (klapp på axeln). Forskning är många gånger ett frustrerande och hårt arbete, och då är det trevligt att kunna tänka på det här, sade Filip Krag Knop efter prisutdelningen.
Ett av tarmhormonerna är incretin som påverkiar kroppens insulinutsöndring. Glukagon är insulinets motpol och har blodsockerhöjande effekt.
Tidigare forskning har visat hur incretin och glukagon reagerar på stigande blodsockerkurva hos en frisk person. Filip Krag Knop har tagit forskningen vidare genom olika studier kring hur typ 2-diabetiker reagerar, och då funnit viktiga skillnader jämfört med friska personer.
Gastrisk bypass
Filip Krag Knop prisas även för sitt intresse kring vad som sker i kroppen hos typ 2-diabetiker som fetmaopererats genom s.k. gastrisk bypass. Förutom att patienten minskar i vikt så blir han eller hon i de allra flesta fall också av med sin diabetes. Ingen har dock hittills vetenskapligt lyckats förklara varför.
Knop fokuserar bl.a. på GLP-1, en hormonpeptid som utsöndras i tarmsystemet, vars nivå kraftigt ökar i samband med operationen. Eventuellt är han en förklaring på spåret här.
– Trots att gastrisk bypass har använts med stor framgång under flera år är det fortfarande mycket som är oklart kring vad som händer fysiologiskt och på cell-nivå.
Om vi kan förklara varför patienternas diabetes försvinner kanske vi också kan kopiera detta förlopp och utveckla nya behandlingsformer, berättar Filip Krag Knop.
Hela tarmen ska utforskas
Ytterligare ett forskarspår hos den nyblivne prisvinnaren är att mer grundligt kartlägga de endokrina cellerna i tarmsystemet. Hittills är det främst den övre respektive nedre delen av tarmsystemet som utforskats, men med hjälp av s.k. dubbelballong-endoskopi finns möjlighet att undersöka hela tarmen, bl.a. med sikte på nya fynd för förståelsen av diabetes.
Filip Krag Knop är lektor i klinisk diabetesforskning vid Köpenhamns universitet. Han är även kliniskt verksam vid Gentofte Hospital och genomgår nu specialistutbildning i endokrinologi. Prissumman om 50 000 kr kommer eventuellt att användas till att resa.
DPLU/LUDC Nordic Prize instiftades 2004. Ansvariga för priset är Diabetes Programme at Lund University och Lund University Diabetes Centre.
Pressmeddelande Lunds Universitet
Nyhetsinfo
www red DiabetologNytt