DiabetologNytt Nr 1-2-2025
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

Därför riskerar patienter med diabetes amputation – kan förebyggas. 0-vision

Avgörande för att en diabetikers fotsår ska läka är att såret är ytligt, blodcirkulationen normal och att personen haft diabetes under kort tid. Det visar världens största diabetesstudie om fotsår som forskare på Malmö högskola genomfört.

alt

En vanlig komplikation vid långvarig diabetes är fotsår, något som drabbar 12 000 patienter varje år.
– Detta är en vårdkrävande grupp som kräver högspecialiserad vård på sjukhus för att undvika amputation, säger Magdalena Annersten Gershater, sjuksköterska och forskare vid Malmö högskola.
– Personer som haft diabetes länge får ofta nedsatt blodcirkulation i benen, vilket försämrar läkningsförmågan, tillägger hon.

Tvingas amputera

I vissa fall är fotsåren så komplicerade att man tvingas amputera. Gershater har genomfört en undersökning för att ta reda på vilka faktorer som är relaterade till om patienter med diabetes och fotsår läker med eller utan amputation. Studien, i vilken 2 480 patienter ingår, är den största i sitt slag.
– 65 procent av patienterna läkte utan amputation. Avgörande för att såret ska läka är att såret är ytligt, att patienten inte haft diabetes under längre tid och att blodcirkulationen är normal, berättar Gershater.

Hög ålder ingen riskfaktor

Nio procent läkte med amputation av tår eller framfot medan åtta procent läkte med benamputation.
– Studien visar att djupa infektioner, kärlsjukdom, sårets placering, manligt kön och övrig sjukdom ökar risken för amputation.
Gershater är förvånad över att så många patienter har dålig blodcirkulation.
– Vår studie visar även att ålder i sig inte är en riskfaktor, säger hon.

Hemsjukvårdens roll

Gershaters doktorsavhandling, ”Prevention of foot ulcers in patients with diabetes mellitus” innehåller även studier om hemsjukvården och hur sjuksköterskor inom denna arbetar preventivt när det gäller diabetes och fotsår.
– Diabetesvården inom hemsjukvården kan bli betydligt bättre. Att den inte fungerar tillfredsställande är bland annat ett organisatoriskt problem, menar hon.

Helhetssyn på patienten

Nu hoppas hon att hennes fynd ska användas vid behandling av patienter med diabetes och fotsår.
– Många av dessa patienter är multisjuka och behöver mycket omvårdnad. Det kräver att diabetessjuksköterskan måste ha en helhetssyn på patienten för att göra ett bra jobb.

Källa: Pressmeddelande från Malmö högskola
www.diabetesportalen.se

 

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp