DN_nr_6-7_2025 Diabetolognytt
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

Harriet W-Henrikssons 2 års utredning; förslag om stärkt lagkrav på fortbildning från 2028

Professor Harriet Wallberg, regeringens utredare om stärkt kompetens i hälso- och sjukvården och tandvården.

Foto: Regeringen.se

 

Inför lagkrav redan 2028 på att vårdgivare är skyldiga att erbjuda regelbunden fortbildning och att personalen är skyldig att delta. Det föreslår Harriet Wallberg i sin utredning om yrkesreglering som presenterades i dag, tisdag.

 

 

Läs mer

https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2025/06/utredning-foreslar-omfattande-kompetenslyft-i-varden/

 

 

Utredningen föreslår att vårdgivare från 2028 ska vara skyldiga att erbjuda regelbunden fortbildning,

 

• och att bl.a. all legitimerad personal får en uttrycklig skyldighet att delta.

• Fortbildningen föreslås dokumenteras i den årliga patientsäkerhetsberättelsen – ett dokument som vårdgivare upprättar varje år för att redovisa sitt arbete med att förebygga vårdskador och säkra kvaliteten i vården.

• Ett annat förslag är att införa Vårdprofessionslyftet – ett nytt nationellt system där staten köper vidareutbildningar från lärosäten och arbetsgivare får statsbidrag för att personal ska kunna studera på deltid.

Modellen är inspirerad av Skolverkets Lärarlyft och syftar till att göra vidareutbildning mer tillgänglig, särskilt för yrkesgrupper med examen på grundnivå som sjuksköterskor, arbetsterapeuter och biomedicinska analytiker.

 

Läs mer

https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2025/06/utredning-foreslar-omfattande-kompetenslyft-i-varden/

 

 

Press release Regeringen 250603

 

 

Nyhetsinfo

www red DiabetologNytt

 

 

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp