DiabetologNytt Nr 6-7/2026
Senaste Nr DiabetologNytt i PDF
Arkiv alla nyheter

SoS och E-hälsomyndigheten analyserar kvalitetsregister på uppdrag av Regeringen

Publicerad 3 september 2026

Regeringskansliet

https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2026/09/oversyn-ska-starka-nyttan-och-effektiviteten-i-nationella-kvalitetsregister/

Regeringen ger Socialstyrelsen och E-hälsomyndigheten i uppdrag att analysera och

lämna förslag på hur staten kan skapa bättre förutsättningar

för ett mer effektivt och ändamålsenligt system för nationella kvalitetsregister (NKR).

 

 

– De nationella kvalitetsregistren är en viktig källa till kunskap för utvecklingen av hälso- och sjukvården. Genom den här översynen vill vi säkerställa att registren används på ett effektivt sätt, svarar mot dagens behov och ger största möjliga nytta för patienter, vårdpersonal och samhället, säger sjukvårdsminister Elisabet Lann.

Nationella kvalitetsregister utgör en viktig resurs för svensk hälso- och sjukvård och har bidragit till den kvalitetsutveckling och de goda resultat som svensk hälso- och sjukvård uppvisat. Sedan de första nationella kvalitetsregistren etablerades och regleringen i patientdatalagen infördes har dock förutsättningarna för hälso- och sjukvårdens datahantering och dataanvändning förändrats.

 

Uppdraget består av tre delar

Socialstyrelsen ska i samverkan E-hälsomyndigheten ska se över om de nationella kvalitetsregistren används på det sätt som lagstiftningen avser och om de bidrar till en bättre och säkrare vård. Myndigheterna ska också undersöka hur registren används för andra ändamål, exempelvis forskning och uppföljning. Dessutom ska de bedöma om dagens system fortfarande är den mest effektiva lösningen eller om vissa behov bör tillgodoses på andra sätt.

 

Socialstyrelsen ska också utreda om delar av informationen i de nationella kvalitetsregistren borde finnas tillgängliga på statlig nivå genom att exempelvis flyttas till effektiva och ändamålsenliga statliga hälsodataregister för att bättre möta nationella behov, och i så fall föreslå hur det ska ske och vad det kan ha för konsekvenser.

 

Utredningen ska föreslå hur systemet kan förbättras så att det bättre uppfyller sitt syfte och använder resurserna effektivt.

 

Uppdraget ska redovisas senast den 29 november 2027.

 

 

 

Pressinfo från sjukvårdsminister

 

Press release Regeringen

 

 

_______________________

 

 

Nyhetsinfo

Medicinsk kommentar

 

• NDR är ett register över diagnoser och vårdkontakter.

• NDR används för att mäta kvalitet, jämföra vårdenheter, följa behandling och stödja förbättringsarbete.

• NDR beskriver också statistik och forskning som användningsområden.

 

Detta är en viktig distinktion:

ett hälsodataregister kan samla data – men kvalitetsregistret behövs för löpande kvaltetsarbete

 

 

Den största strukturella frågan: statliga hälsodataregister

Regeringen vill uttryckligen utreda vilka kategorier av uppgifter som i dag finns i NKR och som i stället bör göras tillgängliga på statlig nivå genom nationella hälsodataregister.

 

 

Diabetesdata kan finnas i det framtida statliga hälsodataregistret – NDR behövs.

Regeringen säger uttryckligen att om kvalitetsregistren ska finnas kvar helt eller delvis; ska myndigheterna också föreslå hur systemet kan förbättras.

 

 

CPUA och styrningen – en viktig fråga

NDR:s personuppgiftsansvar ligger i dag hos Västra Götalandsregionen.

NDR är organisatoriskt placerat vid Registercentrum Västra Götaland.

 

Om staten skulle ta ett större ansvar för nationella hälsodata kan man behöva diskutera:

• vem som ska vara personuppgiftsansvarig,
• vem som ska finansiera registret,
• vem som ska besluta om registrets innehåll,
• vem som utser registerledning/styrning,
• vilket inflytande profession och patienter ska ha.

Här kan NDR:s nuvarande modell prioriteras

 

 

Men det finns mycket som talar för NDR

Regeringen beskriver kvalitetsregistren som en viktig resurs

 

Regeringen skriver att nationella kvalitetsregister har bidragit till kvalitetsutveckling

och goda resultat i svensk hälso- och sjukvård och

att de är en viktig kunskapskälla.

 

 

NDR passar väl in i det regeringen säger att registren ska åstadkomma

NDR kan visa: patientdata → kvalitetsmått → jämförelse → förbättringsarbete → forskning

 

 

Det är annat än ett rent administrativt hälsodataregister.

Den kliniska nyttan nyttan av NDR är viktig,

en ”guldgruva” som SKR tidigare har benämnt NDR,

förutom mängden data och antalet publikationer.

 

 

www red DiabetologNytt

 

 

 

 

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp